Zobacz także:  Kanapowiec czy aporter?     

Jamniki są małymi psami, ale za to pełnymi wigoru i o dużym temperamencie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mimo swej dużej niezależności, kochają ludzi i mocno się z nimi związują, nie są też złośliwe. Jeśli jamnik jest kochany i dobrze traktowany to oddaje serce bezgranicznie.

Jamnik to pies uparcie dążący do celu. Jeśli zobaczy na przykład na osiedlowym trawniku coś, co go zainteresuje, potrafi przez wiele dni prowadzić w to miejsce podczas spacerów. Jeśli uprze się, że chce wykopać dołek pod naszym nowo posadzonym rododendronem, to będzie tak długo kombinował i czekał, aż nadarzy mu się okazja do wykonania zadania :) Kocham ten jamniczy upór, uwielbiam patrzeć jak kombinują, aby postawić na swoim :) Jamniki są bardzo inteligentne i szybko się uczą... ale już zupełnie inną sprawą jest korzystanie z wiedzy. Tu są niekiedy oporne i tymczasowo lubią cierpieć na amnezję robiąc przy tym bardzo przekonujące minki. Podstawą pracy z psami tej rasy jest więc motywacja - jamniki muszą być silnie zmotywowane, aby wykonać jakieś nasze polecenie, a nie to co same sobie wymyśliły. Dla większości osobników będzie to nagroda w formie smakołyków, bo psy te są bardzo łakome, ale łase są również na uwagę i pochwałę opiekuna.

Trzeba sobie również zdawać sprawę z faktu, że jamniki to psy uwielbiające kopać. U psów, które mają silnie rozbudowany ten instynkt może to być bardzo trudne do wyeliminowania – trzeba po prostu zaakceptować widok jamniczego ogona wystającego nad ziemię w miejscu, gdzie jeszcze przed godziną rosła zasadzona przez nas roślinka :)

Jak już nasz jamnik wróci z ogrodu po przekopaniu grządek i zje porządny obiadek uzna, że trzeba odpocząć. W tym celu najprawdopodobniej obierze kierunek naszej sypialni. Jamniki uwielbiają bowiem spać w łóżku, szczególnie zakopane pod kołdrę lub koc, tworząc sobie małą „norę”. Wielu właścicieli młodych jamników próbuje uczyć swoje psy spania poza łóżkiem, np. w psim posłaniu. W większości przypadków kończy się to niepowodzeniem i jamnik raz na zawsze wygrywa tę batalię ;)

Jamniki mocno związują się z ludźmi. Kiedy pokochają, to całym sercem i są w stanie walczyć o swojego człowieka ze wszystkich sił. Lubią być w centrum uwagi, uwielbiają głaskanie, przytulanie i w ogóle wszelką atencję ze strony ludzi. Są uroczymi pieszczochami! Mają też niezwykle rozwiniętą mimikę pyska i duże umiejętności aktorskie - potrafią doskonale odgrywać swoje role głodnego jamnika lub jamnika absolutnie ze wszystkich sił potrzebującego wzięcia na ręce. Ich zbolałe miny potrafią rozłożyć na łopatki :)

 

Psy te to wesołe, kochane rozrabiaki, które doskonale będą się czuły w towarzystwie osób aktywnych. Ze względu na swój niezależny charakter nie zawsze nadają się do rodzin z małymi dziećmi, jakkolwiek nie powinny być wykluczane z takich rodzin. Można dobrać psa o takim charakterze, aby sprawdził się w domu z małymi dziećmi.

 

Jeśli tych kilka cech jamnika Cię przeraziło lub wywołało zmarszczenie na czole to znaczy, że to rasa nie dla Ciebie. Jeśli natomiast opis ten wywołał na Twojej twarzy uśmiech i zrozumienie to znaczy, że chcesz i możesz mieć jamnika :)

 

Na koniec więc podsumujmy to co powinieneś wiedzieć o tej rasie zanim zdecydujesz się na jej przedstawiciela:

 

1. Właściciele jamników dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi psami w łóżku i na tych, którzy się do tego nie przyznają.

2. Jamnik to pies uwielbiający kontakt i pracę z człowiekiem, nie znosi nudy i monotonii.

3. Jamnik i wypielęgnowany ogródek najczęściej nie chodzą w parze :)

4. Jamnik to pies pracujący, lubiący ruch i wyzwania. Wyróżnia się przy tym silnym instynktem myśliwskim i dużą niezależnością.

5. Jamnik to pies niezwykle uczuciowy, a równocześnie przekonany, że zawsze ma rację. Wymaga pewnego i zdecydowanego, ale jednocześnie delikatnego i pozbawionego agresji prowadzenia.

6. Jamnik to najwspanialszy pies na świecie i kiedy Cię pokocha to robi to całym sercem. Często mówi się, że jamnik to pies jednego właściciela. Działa to w dwie strony - wiele osób, które raz posiadało jamnika nie wyobraża sobie innego psa w domu :)

 

 

 

  1. pl
  2. en

 


 

 

 

 

 

 

 

 

     

  Wpisz e-mail: 
  Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Twój mail został wysłany - dziękujemy :)
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola

Karolina Czempas

Domowa hodowla jamników długowłosych standardowych

 

Tel. 796-055-618

mail: hodowla.vitared@gmail.com